איך בוחרים שמאי מקרקעין?

מי הוא שמאי מקרקעין? מדוע צריך אותו ואיך בוחרים אחד כזה? על כך ועוד ננסה לענות בשורות הבאות. כדאי לדעת שבעת רכישת דירה יש בדיקות רבות ושונות שכדאי לבצע על הדירה, הרבה מעבר לנראות הכללית שלה כאשר אתם מבקרים בה. ישנם דברים העשויים לקרות מתחת לפני השטח המשפיעים על מחיר הדירה וכן על היבטים רבים אחרים. ראו כאן לדוגמה שמאי מקרקעין בקריות!

לפני שנסביר איך בוחרים שמאי מקרקעין – בואו ונשליך דוגמה או שתיים:

  • אדם פרטי פרסם דירה למכירה במרכז הארץ בשווי 2.5 מיליון שקלים. הוא הציג את הדירה בגודל 100 מ"ר והיא באמת הייתה באזור טוב. מה הסתבר? אחד הקונים ביקש להביא שמאי לבדוק את הדירה והשמאי עשה גם בדיקות מקיפות אודות הנכס ועל פי התוכניות הייתה מאושרת לבניה רק 85 מ"ר. כלומר 15 מ"ר בנויים לא מאושרים. זה אומר שבמקרה של פקח שתופס את זה מבקש מאותו אדם להרוס את השטח הבנוי וגם הדירה תומחרה לפי 100 מ"ר כשהשווי האמיתי שלה הוא לפי 85 מ"ר שזה מאות אלפי שקלים פחות ממה שדרש בעל הדירה.
  • דירה אחרת עמדה למכירה באזור הצפון. בעל הדירה ביקש כ-750 אלף ₪ עבור דירה קטנה באזור נהריה. הדירה הייתה ישנה בבניין ישן ולכן הקונה ביקש להביא שמאי לבדוק את הדירה. בעל הדירה הסכים. השמאי גילה תקלות קשות בתשתיות האינסטלציה והחשמל בדירה מה שהצריך שיפוצים בשווי עשרות אלפי שקלים. אלמלא היה מביא שמאי, הקונה ההי נדרש לבצע את התיקונים לאחר מכן כדי שיוכל בכלל להכשיר את הדירה בצורה ראויה לדיירים.

אז איך בוחרים שמאי מקרקעין?

חשוב לוודא שהוא אכן בעל תעודת שמאות ויש לו את ההכשר המתאים. חשוב לוודא שאתם מקבלים דו"ח מפורט בסיום הבדיקה שכן תוכלו להשתמש בדו"ח זה כקלף מיקוח עם בעל הנכס וכן בהיבט המשפטי. כדאי לבדוק גם את ההמלצות וכמובן את המחיר עבור השירות.

> מידע מקצועי ופרטים נוספים ניתן לקבל באמצעות אתר https://www.banai.co.il!

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

אולי גם יענין אותך...