באילו מקרים יש צורך בהשבחת זרע?

שיעור הכישלונות הגבוה של הניסיונות להרות בדרך טבעית או בטיפולי פוריות נובע גם מבעיות פוריות של הגבר ולכן יש לבדוק את מצבו במקרים כאלה. לפעמים הבעיה משולבת אצל שניהם ונובעת גם מקשיים אנטומיים אצל האישה והגבר. קראו בהרחבה על בדיקות זרע!

בכל מקרה כזה, כאשר מתגלה כי הבעיה נעוצה באיכות הזרע ולא בבעיות מכניות של מערכת איברי הרבייה, יש צורך לבצע השבחת זרע, כדי להגביר את הסיכויים להרות בדרך של הזרעה מלאכותית או הפריית מבחנה.

השבחת זרע היא הליך של מיון מדוקדק ובחירת הזרעונים הטובים והאיכותיים ביותר, שטיפת נוזל הזרע והעברת המנה לטיפול בהפריית הביצית. לפעמים יש גם צורך בהליך של מיקרומניפולציה בהפריית מבחנה, ובמקרים כאלה על אחת כמה וכמה יש צורך במיון ובחירת הזרע האיכותי והתקין ביותר.

מתי עושים השבחת זרע?

כאשר איכות הזרע ירודה הוא לא יצליח להגיע לביצית מהנרתיק עצמו וזה יכול לקרות גם בגלל בעיה מכנית במבנה הרחם והנרתיק של האישה. במקרה כזה הזרע זקוק להשבחה כדי לשפר את התנועתיות שלו ואת הסיכוי שלו לשחות במעלה הנרתיק עד המפגש הרצוי עם הביצית להפריה.

בטיפולים של הזרעה מלאכותית או בהפריית מבחנה הזרע מגיע קרוב מאוד לביצית בדרך של התערבות חיצונית, אבל יש לשפר גם את סיכויי ההישרדות שלו ואת הסיכוי שלו להפרות ביצית.

לכן, בוחרים את הטובים ביותר במיון הזרע ובהשבחה ומשפרים את החומרים שבהם הוא שוחה כדי להגביר תנועתיות שלו.

מהי התוצאה שאליה רוצים להגיע?

בהליך השבחות זרע רוצים להגיע לנפח של לפחות 0.5 מיליון תאי זרע טובים ומהירים מספיק כדי לעשות את הדרך אל הביצית, כאשר המספר האידיאלי הוא 5 מיליון תאי זרע. בהליך השבחה זה משאירים רק את התאים הטובים שנעים מספיק ובכך משפרים את הסיכוי להפרות את הביצית גם ברחם וגם במבחנה.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

אולי גם יענין אותך...