ממה נובעים השינויים בין סוגי האבנים בכליות?

מדי שנה, יותר מחצי מיליון אנשים פונים לחדרי מיון בגלל בעיות אבנים בכליות. ההערכה היא שלאחד מכל עשרה אנשים תהיה אבן בכליה בשלב כלשהו בחייו. סוגי האבנים בכליות מושפעות מאורך חייו של כל אדם, ומההרגלים התזונתיים שלו.

אתם יכולים לסבול מאבנים בכליות במשך שנים מבלי לדעת שהן שם. כל עוד האבנים האלו נשארות במקומן בתוך הכליה שלכם, לא תרגישו כלום. כאב מאבן בכליה מתחיל בדרך כלל כשהיא יוצאת מהכליה. לפעמים, אבן יכולה להיווצר מהר יותר – תוך מספר חודשים. קראו בהרחבה על תסמינים לאבנים בכליות!

סיבות להיווצרות סוגים שונים של אבנים בכליות

לרוב אין להיווצרות סוגי אבנים בכליות סיבה חד משמעית, למרות שלגורמים מסויים יש השפעה מכריעה על היווצרותם. רוב סוגי האבנים בכליות נוצרים כאשר לשתן יש ריכוז גבוה של מינרלים וחומרים אחרים – כמו סידן, אוקסלט וחומצת שתן – שמתחברים יחד ליצירת גבישים. קריסטלים נדבקים זה לזה כדי ליצור אבן אחת או יותר. כאשר בשתן אין מספיק נוזלים וחומרים אחרים כדי למנוע היווצרות אבנים שם התהליך מתחיל.

מה הם סוגי האבנים בכליות?

הכרת סוגי האבנים בכליות תעזור לכם להבין את הסיבה להיווצרותם, ובדרך זו להימנע בעתיד להיווצרותן החוזרת.

סוגי האבנים בכליות העיקריים הם:

  • סידן אוקסלט- הסוג הנפוץ ביותר של אבן בכליות שנוצר כאשר סידן מתחבר עם אוקסלט בשתן. צריכה לא מספקת של סידן ונוזלים, כמו גם מצבים אחרים, עשויה לתרום להיווצרותם.
  • חומצת שתן- זהו סוג נפוץ נוסף של אבן בכליות. במזונות כמו בשר אדום יש ריכוז גבוה של תרכובת כימית טבעית המכונה פורין, אשר מובילה לייצור גבוה יותר של מונוסודיום אורט, אשר בתנאים הנכונים עלול ליצור אבנים בכליות. היווצרותן של סוגי אבנים אלו נוטה לעבור בתורשה.
  • סטרווויט- אבנים אלו פחות שכיחות ונגרמות מזיהומים בדרכי השתן העליונות.
  • ציסטין- אבנים אלו נדירות ונוטות לעבור בתורשה או נגרמות עקב מחלות גנטיות.
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

אולי גם יענין אותך...

הדפסה על חולצות לכנסים

כנסים מקצועיים הם דרך מצוינת לקידום מכירות והעמקת התודעה למותג ספציפי. לכן אחת הדרכים המוצלחות לכך היא על ידי הזמנת חולצות יוצאות דופן באתר הזה,

קרא עוד »