מי מניח תפילין ומתי

אחד המצוות הבסיסיות ביותר של כל יהודי הוא הנחת תפילין. הציווי להניח תפילין הוא יומיומי ועל כל אחד מישראל להניח תפילין בכל יום, רצוי בזמן תפילת שחרית וקריאת שמע. בהלכות תפילין כמו בכל מצווה ישנם עשרות פרטים והלכות שחשוב לדעת אותם. במאמר זה נתמקד בשאלה הפותחת, מי מניח תפילין ומתי?

כמו כל המצוות, כל יהודי מתחייב בהם מגיל מצוות. מהבר מצווה בגיל 13 אצל גברים ו12 אצל בנות, אנו מתחייבים בכל מצוות התורה. אך ישנם מצוות שמחייבים רק את הגברים ולא את הנשים דוגמת התפילין.

מצוות תפילין היא רק לגברים ולאישה אסור להניח תפילין. למרות שבמקורות אנו מואצים אי אלו נשים גדולות שהיו מניחות תפילין, אך יש להיות ברמה גבוהה ומיוחדת מאוד בכדי שאישה תוכל להניח תפילין וגם אז יש לפעול רק על פי הוראת רב מיוחדת. כמובן שיש לכך סיבות אך לא כאן המקום להאריך בזה.

הנחת תפילין

כאמור, מצוות הנחת תפילין היא יומיומית. יש להניח תפילין בכל יום בעת תפילת שחרית. החלק החשוב ביותר, אז צריך להיות עם תפילין הוא קריאת שמע. ענין זה הוא חשוב מאוד עד כדי כך שבספרים נכתב כי מי שקורא קריאת שמע ללא תפילין הרי הוא מעיד עדות שקר בעצמו. מכיוון שקריאת שמע הינה עדות לגדולת הקדוש ברוך הוא וכו' ונאמר בה וקשרתם לאות על ידך והיו לטוטפות בין עיניך. לכן יש להניח תפילין בזמן קריאת שמע.

אדם שלא הניח תפילין במשך היום, יכול להניח תפילין עד שקיעת החמה ובעת הדוחק גם כמה דקות אחר כך. ישנם ימים מיוחדים בהם לא מניחים תפילין כמו שבת, חגים, תשעה באב בשחרית וכדומה. ישנם עוד הרבה מנהגים ומצוות במסורת היהודית כמו קריאת והכנסת ספר תורה, ניתן לקרוא מידע מקיף על ספרי תורה באתר נזר המשכן.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

אולי גם יענין אותך...